Mëngjesi ideal që do t’ju mbajë të shëndetshëm dhe në formë

Mëngjesi është një vakt shumë i rëndësishëm, ai ose mund t’ju rregullojë ose të prishë ditën tuaj. Mëngjesi stimulon trupin tonë dhe me menunë e duhur mund të përmirësojë shëndetin tonë.

Por çfarë duhet të zgjidhni për mëngjes për të qëndruar në formë dhe të shëndetshme?

Vakti më i mirë që mund të hani kur zgjoheni është një tas me kos, drithëra pa sheqer, arra pa kripë dhe fruta ose mjaltë.

Hulumtimet konfirmojnë se njerëzit që hanë shpesh këtë ushqim kanë më pak gjasa të zhvillojnë një infeksion të traktit urinar, ndërsa dietat që e përfshijnë atë janë më efektive pasi kalciumi që përmban ndihmon në metabolizmin e yndyrës dhe humbjen e peshës.

Kosi është një ushqim i pasur me vitamina B, A, ka shumë kalcium, fosfor, zink dhe jod dhe është zgjedhja ideale për marrjen e kalciumit kur jeni intolerant ndaj laktozës.

Në të njëjtën kohë, kosi përmban probiotikë, të cilët luftojnë mikroorganizmat e dëmshëm dhe në të njëjtën kohë rregullojnë metabolizmin./albeu.com


Shtuar 5.11.2021 07:44