Kryebashkiaku zgjedhur i Nju Jorkut dëshiron të paguhet me Bitcoin

Eric Adams, kryebashkiak i zgjedhur për qytetin e Nju Jorkut, ka thënë se do të donte tre çeqet e para të pagesës me bitcoin.

Ish-kapiteni i policisë u zgjodh këtë javë për të marrë detyrën në fund të mandatit të kryebashkiakut Bill de Blasio në janar.

Adams tha në mediat sociale se donte të sinjalizonte synimin e tij për ta bërë Nju Jorkun “qendrën e industrisë së kriptomonedhave”.

Vlera e bitcoin, kriptomonedha më e madhe në botë, ka qenë shumë e paqëndrueshme, që kur u krijua në 2009.

Komentet Adams duket se janë një përpjekje për të bashkuar kryetarin e bashkisë së Majamit, Francis Suarez, i cili tashmë ka deklaruar në Twitter se do të merrte pagën e parë me bitcoin, pasi të rizgjohej, duke shtuar se do të dëshironte ta bënte Miamin qendër për inovacionin e kriptomonedhave.

Demokrati Adams u zgjodh të martën dhe do të bëhet kryetari i dytë me ngjyrë i qytetit.

Në gusht, Suarez ndihmoi në krijimin e një kriptomonedhe të quajtur MiamiCoin të drejtuar nga një organizatë jofitimprurëse, CityCoins. Ajo dërgon 30% të vlerës së monedhës që krijohet në kompjuterin e një personi në qytet dhe ka mbledhur 7 milionë dollarë për Miamin, sipas Washington Post.

Adams tha për radio Bloomberg se do të donte të bënte diçka të ngjashme në Nju Jork.

Kriptomonedha është kritikuar shumë në të kaluarën për ndikimin e saj mjedisor. Dhe Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut, Letitia James, e cila do të kandidojë për zgjedhjen si guvernatore, së fundmi nisi një aksion kundër kompanive të kriptomonedhave të paregjistruara./albeu.com


Shtuar 5.11.2021 07:35