5 arsye pse kafja në mëngjes mund të jetë më e mirë se çaji

Kafja dhe çaji janë 2 nga pijet më të konsumuara në të gjithë botën. Në mëngjes, njerëzit zakonisht ose një filxhan kafe ose një filxhan çaj. Pavarësisht preferencave, më poshtë abcneës.al do ju tregojë pse duhet të zgjidhni kafe në vend të çajit.

1. Kafja do t’ju ndihmojë të ushtroheni më mirë

Nëse ju pëlqen të zgjoheni dhe të bëni stërvitjen tuaj të përditshme, kafeja mund të jetë zgjedhja e duhur për ju. Duke marrë parasysh faktin që kafeja ka një sasi më të madhe të kafeinës sesa çaji. Kafeja përmirëson performancën tuaj fizike dhe zvogëlon lodhjen nga ushtrimet.

2. Kafeja mund të ndihmojë në përqendrim

A doni që të përqendroheni ndërsa studioni për një provim? Në këtë rast, zgjidhja është kafja, sepse ka një sasi më të madhe të kafeinës që ju ndihmon të bëheni më vigjilentë dhe të kryeni aktivitete gjatë orëve të natës. Kafja gjithashtu ju ndihmon të rrini zgjuar më gjatë.

3. Kafja ju jep nxitje të menjëhershme

Çaji është një pije që përmban kafeinë dhe L-theaninë. Theanina do t’ju ndihmojë të relaksoheni, pasi kafeina ndërvepron me receptorët e adenozinës në trurin tonë dhe zvogëlon atë ndjenjë të lodhjes. Duke marrë parasysh që përqendrime më të larta të kafeinës në gjak mund të shfaqen vetëm 15 minuta pasi ta keni pirë, kuptohet pse kafja është e vetmja pije që jep energji të menjëhershme.

4. Kafja mund t’ju ​​ndihmojë në humbjen e peshës

Ka studime që sugjerojnë që konsumi i kafesë është i lidhur me nivele më të ulëta të yndyrës, veçanërisht tek burrat. Studimet e kryera në kafshë gjithashtu treguan të njëjtin rezultat. Një studim tjetër interesant tregon se acidi klorogjenik është një substancë e fuqishme për zvogëlimin e peshës trupore, duke konfirmuar kështu që kafeja është një zgjedhje interesante për ata prej nesh që mund të kërkojnë një figurë më të hollë.

5. Kafja mund të ulë mundësinë e shfaqjes së diabetit

Një studim tregoi se kafeina do të ulë mundësinë e marrjes së diabetit. Vetëm 3 filxhanë kafe në ditë do të çojnë në një ulje të rrezikut prej 42% të sëmundjes. Në një studim tjetër, kafeja ndikon në uljen e shanseve për të zhvilluar diabet tip 2.


Shtuar 20.03.2021 10:18

Tags: , ,