Zjarri në Greqi, digjen më shumë se 40 mijë hektarë tokë

Në Geqi, zona e Schinos dhe Korinthit, janë përfshirë nga flakët e zjarrin.

Deri më tani raportohet se 40,000 hektarë tokë janë djegur, për shkak të erës, ndërsa tani sitauat është përmirësuar disi, informon albeu.com.

Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile, Nikos Hardalias , u tregua optimist gjatë një konference për shtyp të premten, ndërsa Departamenti i Zjarrfikësve tha se, zjarri është në zhvillim e sipër dhe ka shumë shpërthime të mëdha dhe aktive.

Ata tha se, puna e zjarrfikësve është jashtëzakonisht e vështirë, për shkak se pylli që po digjet është i padepërtueshëm./albeu.com

Shtuar 21.05.2021 09:16