Zbulohet rasti i parë Omicron në SHBA

Rasti i parë në Shtetet e Bashkuara i variantit Omicron të koronavirusit u raportua në Kaliforni sot, duke shënuar ardhjen e një faze të re potencialisht të rrezikshme të pandemisë dyvjeçare dhe duke nxitur zyrtarët e administratës Biden të rinovojnë thirrjet e tyre urgjente që amerikanët të vaksinohen plotësisht.

Pacienti, një udhëtar i cili u kthye në Kaliforni nga Afrika e Jugut më 22 nëntor, është në izolim dhe gjurmimi agresiv i kontaktit është duke u zhvilluar, tha Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në një deklaratë, duke shtuar se individi ishte plotësisht i vaksinuar, me simptoma të lehta dhe se po përmirësohet.

Kontaktet e ngushta të individëve kanë rezultuar negative, tha agjencia.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se rreziku i paraqitur nga varianti, një përsëritje e re e koronavirusit të zbuluar për herë të parë në Afrikën Jugore, është “shumë i lartë”.

Më shumë se 20 vende e kanë konfirmuar raste me variantin deri më tani./albeu.com


Shtuar 1.12.2021 22:32

Tags: ,