Ukraina akuzon Rusinë për vjedhjen e grurit gjatë luftës

Ukraina akuzoi Rusinë të enjten për vjedhjen e grurit në territorin që ka pushtuar, një akt për të cilin tha se rriti kërcënimin për sigurinë globale të ushqimit të shkaktuar nga ndërprerjet në mbjelljet pranverore dhe bllokimi i porteve ukrainase gjatë luftës.

I pyetur në lidhje me akuzat, Kremlini tha se nuk kishte informacion për këtë çështje.

Ministria e Jashtme e Ukrainës tha në një deklaratë me shkrim se “dënon fuqishëm veprimet kriminale të Federatës Ruse në të ashtuquajturin shpronësim të të korrave nga fermerët” në rajonin Herson të Ukrainës jugore

Ajo nuk dha detaje të mëtejshme për vjedhjen e supozuar të drithit në rajonin Herson, qyteti kryesor i të cilit është pushtuar nga forcat ruse që në ditët e para të pushtimit rus më 24 shkurt.

“Plaçkitja e grurit nga rajoni Herson, si dhe bllokimi i dërgesave nga portet e Ukrainës dhe minierat e korsive të transportit detar, kërcënojnë sigurinë ushqimore të botës”, thuhet në deklaratë.

Në deklaratë tutje ata thanë se kërkojnë që Rusia të ndalojë vjedhjen e grurit, të zhbllokojë portet e Ukrainës, të rivendosë lirinë e lundrimit dhe të lejojë kalimin e anijeve tregtare.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës tha në një deklaratë të veçantë se kishte hapur një çështje penale për pretendimet se ushtarët rusë, duke kërcënuar me dhunë, kishin marrë më 26 prill 61 ton grurë nga një ndërmarrje bujqësore në rajonin Zaporizhja të Ukrainës jugore.

I pyetur nga Reuters nëse Kremlini kishte ndonjë informacion në lidhje me akuzat e Ukrainës, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha përmes aplikacionit të mesazheve Telegram: “Jo. Ne nuk e dimë nga vjen ky informacion”.

Sipas të dhënave të Këshillit Ndërkombëtar të Drithërave, Ukraina ishte eksportuesi i katërt më i madh në botë i drithërave në sezonin 2020/21, duke shitur 44.7 milionë tonë jashtë vendit. Vëllimi i eksporteve ka rënë ndjeshëm që nga pushtimi rus më 24 shkurt 2022.

“Përmes veprimeve të saj të paligjshme, Rusia po grabit jo vetëm Ukrainën, por edhe konsumatorët jashtë vendit. Kombet e Bashkuara vlerësojnë se rreth 1.7 miliardë njerëz mund të përballen me varfërinë dhe urinë për shkak të ndërprerjeve të ushqimit si rezultat i një lufte në shkallë të gjerë të zhvilluar nga Rusia kundër Ukrainës “, tha Ministria e Jashtme e Ukrainës./rel

Shtuar 29.04.2022 08:09