Harry Maguire, lojtari më i tallur në rrjetet sociale

Ka qenë një sezon katastrofik për Manchester United, me klubin që shkarkoi Ole Gunnar Solskjaer dhe më pas rrëshqiti në mediokritet të mëtejshëm nën drejtimin e Ralf Rangnick, megjithatë ka një kërkim për një “kok turku” dhe Harry Maguire është shfaqur si kandidati perfekt.

I nënshkruar për 80 milionë paund nga Leicester City për të udhëhequr linjën mbrojtëse të United, lojtari anglez është bërë shënjestër e abuzimeve dhe talljeve.

Shumë kritika janë të çuditshme, po Maguire ka bërë gabime dhe i mungon shpejtësia në terren, por ai po luan në një ekip që mezi funksionon, me një linjë të lartë mbrojtëse dhe pa mesfushor mbajtës.

Ekziston një argument për t’u bërë që edhe Virgil van Dijk do të kishte vështirësi në formacionin aktual të United, dhe pak janë aq të dëshpëruar për ardhjen e një trajneri të ri sa qendër-gjysma angleze.

Harry Maguire është shënjestruar jashtë fushës

Në një nga tendencat më shqetësuese, Maguire e ka parë jetën e tij në shtëpi të shënjestruar nga anëtarët e publikut dhe shtëpia e tij duhej të kontrollohej dhe pastrohet nga policia dhe ekspertët e eksplozivëve pasi një kërcënim për bombë iu bë shtëpisë së tij.

Ajo që është paksa më e çuditshme është fakti se Maguire ka qenë gjithashtu në shënjestër të tifozëve të Anglisë, pavarësisht se ai gjithmonë ka performuar jashtëzakonisht për ekipin e tij kombëtar në turne të shumta ndërkombëtare.

Në një ndeshje të fundit të Anglisë, një turmë e Wembley përshëndeti Maguire, gjë që zemëroi trajnerin e Anglisë, Gareth Southgate dhe shokët e skuadrës së Maguire, megjithatë Guillem Balague është përpjekur të shpjegojë pse ka ndodhur kjo.

“United janë armiku i të gjithëve dhe meqë Maguire është aty, një tifoz mendon të shohë nëse mund të shkatërrohet”, ka thënë Balague për “BBC”.

“Përveç kësaj, tifozi mesatar duket si dikush që është ulur, që nuk luan mirë dhe që bën gabime dhe ai mendon se unë mund të kisha qenë si ai dhe të luaja atje”./ h.ll/albeu.com