Twitter konfirmon tarifën, sa do të paguajnë përdoruesit që duan të blenë “blue tick”

Twitter ka konfirmuar planet për të lejuar përdoruesit të blejnë statusin e verifikuar.

Në një përditësim për pajisjet Apple, kompania tha se funksioni do të jetë i hapur për përdoruesit në vende të caktuara që regjistrohen në shërbimin e saj Twitter Blue për 7,99 dollarë (7 £) në muaj.

Ndryshimi i politikës është i diskutueshëm, mes shqetësimeve se platforma mund të mbushet me llogari të rreme, shkruan BBC.

Vendimi pason marrjen e Twitter nga Elon Musk, i cili të premten pushoi nga puna rreth gjysmën e fuqisë punëtore të kompanisë.

Tiku blu i kërkuar më parë ishte i disponueshëm vetëm për individë dhe organizata të profilit të lartë ose me ndikim, të cilëve iu kërkua të provonin identitetin e tyre.

Është përdorur si shenjë se një profil është autentik dhe është një mjet kyç për të ndihmuar përdoruesit të identifikojnë informacione të besueshme në platformë.

Ndryshimi i politikës mund të nxisë shqetësimet se figurat qeveritare, të famshëm, gazetarë dhe marka mund të imitohen nga çdo përdorues i gatshëm të paguajë një tarifë mujore.

Të premten, miliarderi tha se Twitter po humbte më shumë se 4 milion dollarë (3.5 milion £) në ditë duke këmbëngulur se kjo nuk i dha atij “zgjidhje” prandaj pushoi rreth gjysmën e fuqisë punëtore të kompanisë prej 7,500 personash./albeu.com


Shtuar 6.11.2022 07:52