Tragjike: Treni del nga shinat, vdesin 36 persona e plagosen dhjetëra të tjerë (FOTO LAJM)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Tajvanin lindor ku një tren pasagjerësh me rreth 350 persona ka dalë nga shinat duke vrarë të paktën 36 persona dhe plagosur dhjetëra të tjerë.

72 persona ishin ende të bllokuar në vagonë dhe 61 ishin dërguar në spital, shtuan ata. Treni udhëtonte përgjatë bregdetit lindor të Tajvanit pranë zonës piktoreske të Grykës Toroko rreth orës 9 të mëngjesit.

Agjencia e lajmeve Associated Press raportoi se një kamion ra nga një shkëmb sipër mbi shina, kur treni dilte nga tuneli. Me pjesën më të madhe të trenit akoma të bllokuar në tunel, udhëtarët që shpëtuan u detyruan të thyejnë dyert dhe dritaret.

Pamjet dhe fotot televizive të postuara nga njerëzit në vendin e ngjarjes në faqen e internetit të Agjencisë Qendrore të Lajmeve treguan njerëz që ngjiteshin nga dera e hapur e një hekurudhe pak jashtë hyrjes në tunel. Aksidenti ndodhi në ditën e parë të festivalit katër-ditor të Varrit.

Përplasja e fundit e madhe hekurudhore e Tajvanit ishte në tetor 2018 kur një tren ekspres doli nga shinat ndërsa në bregdetin verilindor, duke vrarë të paktën 18 vetë dhe duke plagosur gati 200. Në vitin 1991, një përplasje në Tajvanin perëndimor shkaktoi 30 viktima dhe plagosi 112.


Shtuar 2.04.2021 08:25