Tensionet në Ukrainë, Putin – Bidenit: Sanksionet e reja mund të prishin marrëdhënit mes nesh

Presidentët e SHBA-së dhe Rusisë zhvilluan një telefonatë 50-minutëshe mbrëmjen e djeshme.

Vladimir Putin i Rusisë ka paralajmëruar homologun e tij amerikan Joe Biden se vendosja e sanksioneve të reja mbi Ukrainën mund të çojë në një prishje të plotë të marrëdhënieve.

Presidenti rus tha se sanksione të tilla do të ishin një “gabim kolosal”.

Biden, ndërkohë, i tha zotit Putin se SHBA dhe aleatët e saj do t’i përgjigjen me vendosmëri çdo pushtimi të Ukrainës.

Telefonata, e kërkuar nga Rusia, ishte biseda e dytë e tillë e çiftit këtë muaj dhe zgjati për gati një orë.

Ai shënoi përpjekjen e fundit për të zbutur tensionet mbi kufirin lindor të Ukrainës me Rusinë, ku zyrtarët ukrainas thonë se më shumë se 100,000 trupa ruse janë dërguar.

Rritja ka shkaktuar shqetësim në Perëndim, me SHBA-të që kërcënojnë Putinin me sanksione “të tilla që ai nuk ka parë ndonjëherë” nëse Ukraina vihet nën sulm.

Rusia, megjithatë, mohon se po planifikon të pushtojë vendin dhe thotë se trupat janë atje për stërvitje. Ajo thotë se ka të drejtë të lëvizë lirisht trupat e saj në tokën e saj.

Edhe pse të dy palët shkëmbyen paralajmërime gjatë bisedës, këshilltari rus për politikën e jashtme Yuri Ushakov u tha gazetarëve menjëherë pas kësaj se Putin ishte “i kënaqur” me bisedën. Ai shtoi se kishte krijuar një “sfond të mirë” për bisedimet e ardhshme.

Një zyrtar i lartë amerikan, i cili foli në kushte anonimiteti, tha se toni kishte qenë “serioz dhe thelbësor”.

“Presidenti Biden përsëriti se përparim thelbësor në këto dialogë mund të ndodhë vetëm në një mjedis de-përshkallëzimi,” tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki.

“Ai e bëri të qartë se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët e saj do të përgjigjen me vendosmëri nëse Rusia pushton më tej Ukrainën”, shtoi ajo.

Zyrtarët amerikanë dhe rusë do të takohen për bisedime personalisht në Gjenevë muajin e ardhshëm dhe Shtëpia e Bardhë tha se Biden i kërkoi homologut të tij rus të ndiqte një zgjidhje diplomatike./albeu.com


Shtuar 31.12.2021 08:14