Sulmojnë policët me thikë, arrestohen 4 shqiptarë në Itali

Karabinierët e Bërthamës Operative të Mantovës, së bashku me stacionet Borgo Virgilio, Curtatone, Porto Mantovano dhe San Benedetto arrestuan katër shtetas, me origjinë shqiptare, midis njëzet dhe dyzet vjeç, të gjithë banues në zonën e Mantua.

Ata u arrestuan nën akuzën e rezistencës, dhunës dhe dëmtimit të zyrtarëve publikë si dhe mbajtja e paligjshme e drogës.

Sipas mediave italiane, ngjarja ndodhi mëngjesin e djeshëm kur policia shkoi për një kontroll në banesën e shqiptarëve ku prej dia ditësh ishin raportuar lëvizje të dyshimta dhe një vajtje-ardhje të të rinjve. Duke marrë parasysh rrethanat ata menjëherë sapo panë policinë morën një qëndrim nervoz dhe intolerant, duke filluar që në fillim të pengonin operacionet dhe më pas të kërcënonin, madje edhe me thikë, oficerët.

Kjo sjellje kërkoi ndërhyrjen e patrullave të mëtejshme, të cilët ndërhynë si një përforcim, në mënyrë që të qetësonin situatën dhe të arrinin të zbulonin arsyen e vërtetë të kësaj sjellje agresive. Në fakt, sapo të katër u bllokuan dhe filloi kërkimi, u gjetën dymbëdhjetë doza kokainë, një fragment hashashi, lëndë prerëse, dy shirita precize të hobeve dhe i gjithë materiali i nevojshëm për paketimin e drogës.

Kriminelët, sipas njoftimit për shtyp të FF.OO., pasi iu nënshtruan arrestit shtëpiak, në mbajtjen e seancës gjyqësore u dënuan me nga një vit burg secili.


Shtuar 10.05.2021 20:22