Stuhia e rërës kaploi Pekinin, shqiptarja: Është fenomen që ndodh rrallë

Një stuhi rëre kaploi kryeqytetin kinez, Pekinin. Ishte rëra nga shkretëtira Gobi që përfshiu kryeqytetin, e si pasojë ndotja arriti nivel alarmante. Të hënën në mëngjes, më datë 15 mars, sipas kohës lokale, në disa rrethe u bë matja ku ka arritur vlerën PM10 prej 8000 mikrogramë për metër kub.

PM10 tregon përmbajtjen e ndotësve të ajrit në formën e grimcave shumë të vogla, të cilat kur thithen janë të rrezikshme për shëndetin. Mesatarja e Kinës është zakonisht 35 mikrogramë për metër kub. Sipas autoritetit meteorologjik të vendit, ajo ishte stuhia më e fortë e rërës në dekadat e fundit.

Për të folur në lidhje me këtë fenomen të rrallë ishte në një lidhje të drejtpërdrejtë me emisionin “Shqipëria Live”, Ana Koja. Kjo e fundit është një shqiptare që banon në Pekin.

Ana u shpreh se është një fenomen që ndodh çdo pranverë, por jo në këtë mënyrë që ishte kësaj radhe. E pyetur se si ishte jetesa atë ditë, ajo tha se gjithçka ishte normale si ditët e tjera.

Një stuhi rëre kaploi Pekinin, shqiptarja që jeton në

“Nuk të merrej fryma, pasi qeveria kineze kishte dhënë disa këshilla, kishte dhënë alarmin më para. Kishte këshilluar që të mbanim maskë, që është diçka normale këtu. 2-3 maska thanë që të mbanim. Jeta nisi normalisht. Të moshuarit vetëm ishin këshilluar që të mos dilnin në ambiente të jashtme”, tha Koja.

Kjo e fundit u shpreh se kjo ndotje e madhe nuk kishte lidhje me fabrikat, por ishte diçka atmosferike.

Një stuhi rëre kaploi Pekinin, shqiptarja që jeton në

“Janë përfshirë 12 provinca nga era e fortë. Nuk ndodh vit për vit në këtë shkallë, është e rrallë. Një herë në 10 vjet ka ndodhur në këtë formë”, u shpreh Ana, e cila ka 13 vite në Pekin.

Ajo është e martuar me një irlandez dhe ka fëmijë. “Kur erdha këtu ndryshimi ishte shumë i madh. Ishte pak e vështirë në fillim për tu ambientuar. Nuk dija gjuhën dhe ishte i vështirë komunikimi. Por komuniteti shqiptar këtu më ka ndihmuar shumë. Për festat e Nëntorit këto 3-4 vitet e fundit jemi takuar për të festuar”, përfundoi ajo.


Shtuar 17.03.2021 14:59