Sot vetëm një rast me COVID-19 në Shqipëri, asnjë humbje jete

Gjatë 24 orëve të fundit, asnjë vdekje nuk është regjistruar me Covid-19 në Shqipëri, ndërsa nga 2954 testime, ka rezultuar vetëm një i infektuar. Ministrja e Shëndetësisë gjithashtu ka bërë me dije se janë shëruar 4 pacinetë.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: Asnjë humbje jete, 2954 testime, 4 të shëruar dhe 1 rast i ri në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes. Për çdo dyshim, kontaktoni me mjekun tuaj të familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Në 24 orët e fundit janë kryer 2954 testime, nga të cilat ka rezultuar positivë me Covid19 1 qytetar në Elbasan.

Aktualisht janë 63 pacientë aktivë me COVID19 në vend. Vetëm 1 pacient po merr trajtim spitalor të specializuar.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Janë shëruar 4 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,994 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (28 Qershor 2021)

Raste të reja ditore        1

Të shëruar në 24 orë     4

Të shtruar në spitale      1

Humbje jete në 24 orë   0

Testime ditore                2954

Testime totale            798,276

Raste pozitive             132,513

Raste të shëruara        129,994

Raste Aktive                 63

Humbje jete                 2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë          26

Shkodër       14

Durrës           5

Lezhë           5

Elbasan       5

Berat             3

Dibër             2

Kukës           1

Fier              1

Vlorë             1./albeu.com