Sot një vit nga vdekja e George Floyd, çfarë po ndodh në Amerikë

Sot është shënuar një vit nga vdekja e George Floyd, i cili u vra nga një oficer policie në Minneapolis. Kjo ngjarje shkakoi protesta masive në të gjithë botën. Një vit më pas, mbështetës, aktivistë dhe familja e tij, do të mbajnë një marshim në nder të Floyd.

Nga Dallas në Washington, DC, në Minneapolis, emri i Floyd do të jehojë në të gjithë vendin për njeriun që u bë simbol në luftën për barazinë racore dhe reformën e policisë.

Motra e Floyd, Bridgett Floyd, vajza e tij Gianna Floyd dhe nëna e Gianna, Roxie Washington, do të vizitojnë Shtëpinë e Bardhë me ftesë të Presidentit Joe Biden. Takimi familjar do të jetë privat në mënyrë që Biden të mund të ketë një bisedë të vërtetë me familjarët e viktimës, tha sekretarja për shtyp, Jen Psaki.

Vizita familjare do të vijë ndërsa Akti i Drejtësisë në Polici i George Floyd mbetet i bllokuar në Senat, pavarësisht se Biden vendosi një qëllim fillestar për të miratuar legjislacionin deri të martën.

Psaki tha të premten se Biden do faturën në tryezën e tij “sa më shpejt të jetë e mundur”. Projekt-ligji përfshin parashikime për të ngritur një regjistër kombëtar të sjelljes së keqe të policisë, një ndalim të profilizimit racor dhe fetar nga zbatimi i ligjit dhe një rregullim të imunitetit të kualifikuar për oficerët e policisë.

Anëtarët e tjerë të familjes së Floyd pritet të marrin pjesë në ngjarjet përkujtimore në Minneapolis të martën, sipas një zëdhënësi të familjes.

Diku tjetër, organizatorët në Dallas po presin një marshim dhe tubim solidariteti dhe Symphony Pacific me bazë në Kalifornia do të transmetojë një koncert falas për nder të Floyd. Gjithashtu priten dhe shumë evente të tjera në përkujtim të Floyd.

Kujtojmë se oficeri i policisë, thuajse një vit pas vrasjes së afro-amerikanit, është dënuar me burg./albeu.com


Shtuar 25.05.2021 15:45