Sot 70-vjetori i Putinit, rusët do t’i luten Zotit dy ditë resht për shëndetin e diktatorit modern

Presidenti rus, Vladimir Putin sot mbush 70 vjeç por sot ka marrë edhe një lajm të keq. Ditëlindja e Putinit nisi sot me lutje nga Patriarku Ortodoks Rus Kirill, i cili i bëri thirrje qytetarëve që të luten për shëndetin e udhëheqësit kryesor të Rusisë që nga Josef Stalin deri të lideri aktual, Vladimir Putin.

Patriarku rus u ka kërkuar qytetarëve të bëjnë dy ditë lutje në nder të Putinit, në mënyrë që Zoti t’i japë presidentit rus shëndet dhe jetë të gjatë.

“Ne lutemi për ju, për kreun e shtetit rus, Vladimir Vladimirovich, dhe ju kërkojmë t’i jepni atij mëshirën dhe bujarinë tuaj të pasur, t’i jepni shëndet dhe jetëgjatësi dhe ta çlironi nga të gjitha rezistencat e dukshme dhe të padukshme”, tha Kirill në lutjen e tij.

Në ditëlindjen e tij, Putin do të marrë pjesë në një samit jozyrtar të Komonuelthit të Shteteve të Pavarura në Shën Petersburg, kryeqyteti dikur perandorak i themeluar nga Pjetri i Madh që ndodh të jetë vendlindja e tij dhe qyteti nga i cili filloi rrugën që e solli përfundimisht. në majën e Kremlinit.

Mbështetësit e tij thonë se Putin e shpëtoi Rusinë nga shkatërrimi nga një Perëndim arrogant dhe agresiv. Ata thonë gjithashtu se ai ia mori gjakun Rusisë, pas poshtërimit që pësuan elitat ruse në fund të Luftës së Ftohtë.

Por pas shtatë muajsh lufte, Rusia ka pësuar humbje të mëdha në fuqi punëtore dhe pajisje, është detyruar të tërhiqet në shumë fronte dhe po vuan poshtërimet njëri pas tjetrit.

Shtuar 7.10.2022 12:57