Shumë pak e dinë! Ky është rregulli “sekret” për të humbur peshë shpejt

Ekziston një rregull sekret për të humbur peshë që shumë pak e dinë. E gjitha ka të bëjë me kontrollin e porcioneve që konsumoni, duke krijuar zakone të shëndetshme.

është e rëndësishme të hani porcione  të vogla të ushqimeve me shumë kalori, si patatet e skuqura, pije joalkoolike apo pasta.

Sigurisht është mirë të shmangni konsumin e tyre, por duke qenë se është e vështirë, opsioni më i shëndetshëm është kontrolli i porcioneve.

Përveç shtimit të peshës, konsumimi i vazhdueshëm i ushqimeve të përpunuara mund të çojë në probleme të tjera, të tilla si një sistem imunitar i dobët dhe një rrezik në rritje të disa sëmundjeve kronike, si diabeti i tipit 2.

Ajo që sugjerohet është të shtoni më shumë fruta dhe perime në dietën tuaj./albeu.com