Shqiptarë të bllokuar në Izrael, delegacioni për turizmin u gjend në mes të sulmit nga Irani

Një grup shqiptarësh që ndodhen në Izrael për një aktivitet turstik kanë kaluar disa orë të pazakonta, gjatë sulmit ajoror nga Irani.

Herida Duro, drejtore e turizmit që ndodhet në Tel Aviv tregon se morën dijeni nga ambasada shqiptare lidhur vendimin për sulmet.

Ndërsa ekipet e hotelit ku qëndruan ofruan të gjithë aisstencën në rast alarmi.

“Ne u njoftuam dy ditë më parë nga ambasada jonë në Izrael që në 48 orët e ardhshme priten sulme. Ishim pranë ambasadës në çdo lëvizje dhe informacion. Por fatmirësisht orët e pasigurisë zgjatën pak dhe pasi u informuam që Tel Aviv nuk ishte object i sulmeve”, tha Duro.

Por normaliteti u rikthye pas pak orësh kur u kuptua që Tel Avivi nuk ishte në objektiv. Hapësira ajrore u mbyll përkohësisht, ndërsa ekipi pritet të kthehet ditën e neserme.

“U anulluan të gjitha fluturimet. Ishim planifikuar të niseshëm sot në mëngjes. Por po shohim mundësinë që të kthehemi nga Qipro ditën e neserme”, tha Duro.

Sipas ekipit të shqiptarëve, jeta në kryeqytetin izraelit, Tel Aviv, këtë të diel duket t’i jetë rikthyer normalitetit./albeu.com


Shtuar 14.04.2024 17:30