Zelensky bën thirrje për një përgjigje të unifikuar globale ndaj “terrorizmit” të Iranit dhe Rusisë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky bëri thirrje sot për një përgjigje globale “vendimtare dhe të unifikuar” ndaj “terrorizmit” të Iranit dhe Rusisë, duke dënuar sulmin e Teheranit ndaj Izraelit mbrëmëjen e djeshme.

“Ukraina dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit me drone dhe raketa Shahed”, shkroi ai në platformën X (ish-Twitter), duke bërë thirrje për çdo gjë të mundshme për të parandaluar “përshkallëzimin” në Lindjen e Mesme.

“Në Ukrainë, ne e dimë shumë mirë tmerrin e sulmeve të ngjashme nga Rusia, e cila përdor të njëjtat drone Shahed dhe raketa ruse, të njëjtat taktika të sulmeve ajrore masive,” shtoi ai, duke iu referuar këtyre dronëve të prodhuar nga Irani.

“Veprimet e Iranit kërcënojnë të gjithë rajonin dhe botën, ashtu si veprimet e Rusisë kërcënojnë një konflikt më të madh dhe bashkëpunimi i dukshëm midis dy regjimeve për përhapjen e terrorizmit duhet të përballet me një përgjigje vendimtare dhe të unifikuar nga bota”, tha ai.

“Është e rëndësishme që Kongresi Amerikan të marrë vendimet e nevojshme për të forcuar aleatët e Amerikës në këtë kohë kritike”, theksoi Volodymyr Zelensky.

Ukraina po u kërkon aleatëve të saj më shumë ndihmë ushtarake për të kundërshtuar pushtimin rus, i cili filloi më shumë se dy vjet më parë. Por përçarjet politike në Uashington e kanë ngecur atë proces dhe ndihma prej 60 miliardë dollarësh mbetet e bllokuar në Kongres./albeu.com


Shtuar 14.04.2024 17:53