Shkatërrohet banda shqiptare e kokainës në Spanjë, mes të arrestuarve edhe një grua

Policia spanjolle ka shkatërruar një bandë shqiptare që trafikonte drogë duke e transportuar nga Madridi me makina të pajisura me ndarje të fshehura.

Agjentët kapën 13 kilogramë kokainë, si dhe gjashtë nga këto makina, dhe njëmbëdhjetë të dyshuar janë arrestuar, në atë që është tashmë operacioni më i madh kundër drogës në A Coruña këtë vit.

Hetimi nisi në fillim të vitit, kur agjentët gjetën një individ që shiste sasi të konsiderueshme heroine. Pak nga pak ata zbuluan kanalet e tyre të shpërndarjes. Në korrik ata ndaluan një makinë, por ndarja ishte aq e fshehur sa u detyrua të drejtohej në Shërbimin e Mbikëqyrjes Doganore, e cila ka aparate me rreze X, për të lokalizuar dhjetë kilogramët heroinë që udhëtonte brenda.

Pak nga pak, ata gjetën të gjitha automjetet (dhjetë) si dhe rrjetin e vendeve të fshehta që kishte kreu i bandës, një shqiptar i ndaluar të hynte në BE, por që pretendonte të ishte ekspert gjyqësor, katër në A Coruña, një në Carballo, një tjetër në Sada dhe dy në Madrid.

Në operacionin e fundit u arrestua edhe një grua e moshuar bënte shpërndarjen e drogës në vend.

Përveç heroinës, autoritetet konfiskuan një kilogram hashash, gjysmë kilogram marihuanë, 57 mijë euro para cash, 900 dollarë, peshore precize dhe mjete për trajtimin e drogës.

Ata gjetën gjithashtu një bllokues valësh, një pajisje gjeolokimi dhe dokumentacion fals.


Shtuar 12.11.2022 09:07