SHBA: Vaksina Pfizer pritet të miratohet plotësisht në fillim të shtatorit

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) pritet të japë miratimin përfundimtar për vaksinën Pfizer / BioNTech kundër COVID-19 në shtator , shkruan The Neë York Times, informon albeu.com.

Sipas gazetës, vaksina pritet të marrë dritën jeshile përfundimtare nga FDA më 6 shtator, por mund të ndodhë edhe më herët.

Në këtë fazë, industria farmaceutike amerikane po jep vaksinën e zhvilluar në bashkëpunim me Laboratorin Gjerman të Bioteknologjisë falë licencës së urgjencës të lëshuar më 11 dhjetor 2020.

Javën e kaluar, FDA tha në një njoftim për shtyp se procesi i miratimit të vaksinës COVID-19 ishte “ndër përparësitë kryesore të agjencisë” dhe se duhej të merrte vendimin e tij para afatit joformal. Që është 6 shtatori.

Licencimi i plotë i ilaçit mund të rrisë besimin dhe të shtyjë më shumë amerikanë të vaksinohen, ndërsa varianti Delta,  shumë më ngjitës se lloji origjinal SARS-CoV-2, po shkakton një rritje të re të infeksioneve në vendin e Shteteve të Bashkuara./albeu.com


Shtuar 4.08.2021 09:13