SHBA refuzoi kërkesat kryesore, Rusia e mban “derën hapur”

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë qasje të njëjtë lidhur me zgjidhjen e krizës midis Ukrainës dhe Rusisë përmes diplomacisë, ka deklaruar shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell.

Komentet e Borrellit vijnë pasi Shtetet e Bashkuara refuzuan kërkesën e Moskës që Ukrainës t’i ndalohet anëtarësimi në aleancën ushtarake, NATO.

Rusia tha sot se është e qartë se Shtetet e Bashkuara nuk ishin të gatshme të adresonin shqetësimet e tyre kryesore të sigurisë, por e mbajtën të hapur derën për dialog të mëtejshëm në bllokimin e tyre mbi Ukrainën.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Moska, e cila ka grumbulluar dhjetëra mijëra trupa pranë Ukrainës, nuk do të nxitojë për të nxjerrë përfundime pasi Uashingtoni iu përgjigj zyrtarisht propozimeve ruse për një rishikim të marrëveshjeve të sigurisë të pas Luftës së Ftohtë në Evropë.

Duke i përshkruar tensionet në kontinent si të kujtojnë Luftën e Ftohtë, Peskov tha se do të duhej kohë që Moska të rishikonte përgjigjen e të mërkurës nga Uashingtoni. Por ai tha se deklaratat e SHBA-së dhe NATO-s se kërkesat kryesore të Rusisë ishin të papranueshme nuk lënë shumë hapësirë ​​për optimizëm.

“Në bazë të asaj që thanë kolegët tanë dje, është absolutisht e qartë se për kategoritë kryesore të përshkruara në ato draft dokumente… nuk mund të themi se janë marrë parasysh mendimet tona apo se është treguar gatishmëri për të marrë parasysh shqetësimet tona. “tha Peskov.
“Por ne nuk do të nxitojmë me vlerësimet tona,” tha ai.

Reagimi i nuancuar i Kremlinit e bëri të qartë se Rusia nuk po i refuzonte përgjigjet e SHBA-së dhe NATO-s pa kontroll ose nuk po mbyllte derën për diplomacinë.

Obligacionet ruse dhe ukrainase në dollarë, të cilat janë goditur javët e fundit nga kriza, të dyja u rritën në përgjigje të komenteve të Peskov. Indeksi i aksioneve të RTS të Rusisë i shprehur në dollarë u rrit me 4%.

Rusia mohon planifikimin për të pushtuar Ukrainën, por thotë se dëshiron të zbatojë “vijat e kuqe” për të mbrojtur sigurinë e saj.

Ajo paraqiti kërkesat në dhjetor që NATO të ndalonte çdo zgjerim të mëtejshëm, të ndalonte Ukrainën të bashkohej ndonjëherë dhe të tërhiqte forcat dhe armatimin nga vendet e Evropës Lindore që iu bashkuan aleancës pas përfundimit të Luftës së Ftohtë.

Përgjigjet formale të SHBA-së dhe NATO-s, të dorëzuara të mërkurën, nuk u bënë publike, por të dyja tashmë kishin hedhur poshtë kërkesat e Rusisë, ndërsa shprehën gatishmërinë për t’u angazhuar në çështje të tjera si kontrolli i armëve, masat e ndërtimit të besimit dhe kufizimet në madhësinë dhe shtrirjen e stërvitjeve ushtarake. .

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se Uashingtoni mbeti i përkushtuar për të mbështetur politikën e NATO-s “të dyerve të hapura” dhe NATO tha se nuk do të kompromentonte parimet e saj thelbësore.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba, duke folur para komenteve të Kremlinit, tha se Rusia ka të ngjarë të qëndrojë në rrugën diplomatike me Kievin dhe Perëndimin për të paktën dy javë.

Kuleba tha se Kievi po përgatitej për të gjithë skenarët, por shtoi se strategjia kryesore e Rusisë tani ishte të destabilizonte Ukrainën, duke përfshirë përdorimin e taktikave hibride të luftës, si sulmet kibernetike dhe fushatat e dezinformimit.

“Ne e kuptojmë se një operacion ushtarak është diçka që ata e mbajnë në xhep, nuk është diçka që ata vendosin përpara opsioneve të tjera,” tha ai.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se ka shpresë për fillimin e dialogut serioz me Shtetet e Bashkuara, por vetëm për çështje dytësore dhe jo për ato themelore.

“Çështja më e rëndësishme është pozicioni ynë i qartë mbi papranueshmërinë e zgjerimit të mëtejshëm të NATO-s drejt lindjes dhe vendosjes së armëve goditëse që mund të kërcënojnë territorin rus”, tha Lavrov në komentet e publikuara në faqen e internetit të ministrisë së tij. Ai tha se Putin do të vendoste lëvizjen e ardhshme të Rusisë.

Putin, i cili nuk ka folur publikisht për krizën prej javësh, do të udhëtojë në Kinë javën e ardhshme për hapjen e Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit.

Ai ka paralajmëruar për një “përgjigje ushtarako-teknike” të paspecifikuar – diçka që analistët e mbrojtjes thonë se mund të lidhet me vendosjen e raketave – nëse kërkesat e Rusisë shpërfillen.

Agjencia e lajmeve TASS citoi një zyrtar të lartë të ministrisë së jashtme ruse, Vladimir Ermakov, të ketë thënë se një krizë raketore bërthamore midis Moskës dhe Uashingtonit ishte e pashmangshme pa masa për të siguruar përmbajtje dhe parashikueshmëri.
Ermakov tha se Moska besonte se Uashingtoni po përgatitej të vendoste raketa me rreze të shkurtër dhe të mesme në Evropë dhe rajonin Azi-Paqësor.

Shtuar 27.01.2022 13:58