Scholz favorit në zgjedhjet në Gjermani, 3 faktorët që ndikuan pro tij

Ngritja e kandidatit të qendrës së majtë Olaf Scholz nuk është asgjë më pak se befasuese.

Ish -avokati ishte një ministër i vogël në qeverinë e parë të Angela Merkel dhe drejtoi shtetin e Hamburgut para se të bëhej ministër i Financave në 2018, raporton albeu.com.

Partia e tij SPD arriti një nivel të ulët historik prej 10% në sondazhet në vitin 2017. Pastaj në vitin 2019, ai pësoi një goditje pasi humbi një ofertë për t’u bërë udhëheqës i partisë.

Por pas kësaj, ai ngadalë rindërtoi imazhin e tij.

Ngritja e tij mund t’i atribuohet tre faktorëve:

1) Ai ishte arkitekti i vendimit të G7 mbi një normë globale të taksës së korporatës dhe doli nga hija e Merkel.

2) Si avokat që ka përfaqësuar klientët e klasës punëtore, ai prezantoi një pagë minimale të mirë në Gjermani.

3) Scholz ishte me fat që dy rivalët e tij u penguan. Annalena Baerbock e të Gjelbërve është kritikuar për “zbukurimin” e CV -së së saj dhe për plagjiaturë. Por mbi të gjitha, Armin Laschet ka qenë jashtëzakonisht i shënjestruar për shkak të gafave që bën.

Pra, Scholz është treguar popullor sepse është kandidati i vazhdimësisë. Ai shihet si i qetë, kompetent dhe pak i mërzitshëm. Votuesit gjermanë e pëlqejnë atë./albeu.com

 


Shtuar 26.09.2021 22:29