Sa krem dielli duhet të vendosni në fytyrën tuaj

Aplikimi i kremit kundër diellit në baza ditore, edhe gjatë vjeshtës dhe dimrit, është themeli i rutinës së kujdesit të lëkurës së çdo gruaje. Diçka që të gjithë ekspertët e bukurisë e mbështesin.

Në një intervistë ekskluzive me Health Digest, Drejtori Mjekësor i Facet, Dr. Peter Young, sugjeron që aplikimi i kremrave kundër diellit duhet të jetë po aq pjesë e rutinës suaj të mëngjesit sa edhe larja e dhëmbëve.

Duke aplikuar krem kundër diellit në fytyrën tuaj çdo mëngjes, ju zvogëloni rrezikun e djegies nga dielli dhe kancerit të lëkurës, duke reduktuar gjithashtu mundësinë e plakjes së parakohshme, duke përfshirë linjat e holla, rrudhat dhe njollat e moshës. Pra, tani që keni vendosur për aplikimin tuaj të përditshëm të kremit kundër diellit, pyetja është se sa krem duhet të vendosni vërtet në fytyrën tuaj?

Sa krem dielli duhet për të mbuluar fytyrën tuaj?

30 gramë krem mbrojtës ndaj diellit duhet të përdoren për të mbuluar të gjithë trupin (mjaftueshëm për të mbushur një gotë). Dermatologia Cynthia Bailey thotë se 4% e sipërfaqes së trupit përbëhet nga koka dhe qafa. Prandaj, 4% e 30 gramëve mund të mbrojnë në mënyrë adekuate fytyrën tuaj nga rrezatimi UV.

Megjithatë, nëse gramët nuk ju ndihmojnë shumë për të llogaritur sasinë e saktë, atëherë mund të përdorni lugë çaji si njësi matëse. 1/3 deri në 1/4 e një luge çaji krem dielli mjafton për të mbuluar fytyrën tuaj. Ende keni vështirësi ta imagjinoni atë? Përdorni e gishtit për të matur. Një lugë çaji është afërsisht e barabartë me sasinë e kremit kundër diellit që mbulon hapësirën midis majës së gishtit dhe rrudhjes së parë të tij – sasia ideale e kremit kundër diellit për fytyrën tuaj. /albeu.com


Shtuar 24.03.2023 22:13