Përfitimet që ka lëkura juaj nëse konsumoni mollë

Mollët dihet se kanë një sërë përfitimesh shëndetësore për trupin tuaj, prandaj shprehja. Në fakt, ka shumë mënyra se si shtimi i mollëve në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës mund të mbajë lëkurën e shëndetshme.

Si fillim, mollët janë të mbushura me vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese. Ato gjithashtu përmbajnë sasi të larta fitokimikale, të tilla si karotenoidet, fenolët dhe flavonoidet, të cilat janë të lidhura me përfitime të tjera shëndetësore (p.sh., zvogëlimin e gjasave për astmë, kancer dhe më shumë), vëren një studim i vitit 2004 në Nutrition Journal, ndërsa një tjetër 2019 Studimi raportoi se flavonoidet veprojnë në mënyrë mbrojtëse për lëkurën, duke shmangur dëmtimet nga ndotja e ajrit.

Flavonoidet kanë aktivitet antioksidues, i cili ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimet e radikaleve të lira të shkaktuara nga ekspozimi ndaj rrezatimit ultravjollcë (UV), ndotjes dhe faktorëve të tjerë mjedisorë. Secili prej këtyre faktorëve mjedisorë mund të përshpejtojë plakjen, por mollët ose ekstraktet e frutave të mollës i luftojnë efektet.

Mollët janë gjithashtu të larta në përmbajtje uji, në të vërtetë përmbajnë rreth 85% ujë, sipas Medical News Today. Kështu, ato janë jashtëzakonisht hidratuese për lëkurën, ndërsa përmbajnë gjithashtu sasi të lartë të vitaminës E, siç thekson Healthline.

Kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës, uthulla e mollës kryeson këto përfitime shëndetësore të lëkurës. Sipas Healthline, uthulla e mollës është plot me acid acetik dhe acid citrik. Dhe secili prej këtyre acideve ka veti të fuqishme që ndihmojnë lëkurën të shkëlqejë dhe të rrezatojë.

Studiuesit nga një studim i vitit 2021 zbuluan se acidi acetik mund të luftojë infeksionet kërpudhore dhe bakteriale pasi ka veti antioksiduese dhe antimikrobike. Dhe acidi citrik ndihmon në heqjen e lëkurës të vdekur, shpjegon një studim nga një studim i vitit 2018. Së bashku, këto acide punojnë për të asgjësuar njollat, për të vrarë bakteret që shkaktojnë puçrra fytyre dhe për të eksfoluar lëkurën, duke zbuluar lëkurën e lëmuar dhe me shkëlqim. Përndryshe, pureja e mollës e përzier me salcë kosi ofron lehtësim të akneve.

Kini parasysh, megjithatë, se uthulla e mollës mund të jetë jashtëzakonisht e ashpër dhe tharëse për lëkurën, kështu që është e rëndësishme ta holloni atë. Healthline rekomandon përdorimin e produkteve të provuara dhe të testuara në vend që t’i bëni ato tuajat për të shmangur dëmtimin e lëkurës tuaj, por nëse vërtet dëshironi ta provoni, Shafer sugjeron përdorimin e fetave të mollës në fytyrën tuaj për të rritur hidratimin. /albeu.com


Shtuar 24.03.2023 22:30

Tags: ,