Rusia “interes zero” për bisedime! A mundet një Ukrainë e riarmatosur të negociojë nga një pozicion fuqie?

Nga BBC

Katër muaj pas pushtimit të Ukrainës, Rusia ka “interes zero” në bisedimet e paqes, sipas akademikut Sergey Radchenko.

Çdo shpresë për negociata deri më tani janë shtypur për momentin, thotë profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin Johns Hopkins.

Tronditja e izolimit dhe sanksioneve nga Perëndimi ka filluar të shuhet, thotë ai, pas rimëkëmbjes së Rusisë nga dështimet e saj fillestare për të bërë fitime në rritje në Donbas.

Por me më shumë armë dhe municione që vijnë nga SHBA, a mund të tërhiqet Ukraina?

“Nëse ukrainasit janë në gjendje të kenë armë të mjaftueshme për të nisur një kundërofensivë… atëherë ata mund të jenë potencialisht në një pozicion për të zmbrapsur rusët”, thotë Radchenko, i cili po hulumton historinë e luftës.

Kjo mund t’i mundësojë Ukrainës të negociojë “nga një pozicion i fuqisë”, thotë ai.

Por ai nuk pret që kjo të ndodhë deri në fund të verës./albeu.com

Shtuar 16.06.2022 17:34