Rusia dhe Bjellorusia fillojnë stërvitjen e përbashkët njëjavore

Ministria bjelloruse e mbrojtjes ka njoftuar se Rusia dhe Bjellorusia kanë filluar një seancë njëjavore të trajnimit të stafit në përgatitje për stërvitjet e përbashkëta në Rusi në shtator.

Agjencitë ushtarake të të dy vendeve do të “trajnojnë vendimmarrjen në përdorimin e grupimit rajonal të forcave”, tha ministria në një deklaratë të cituar nga agjencia ruse e lajmeve TASS.

Në tetor, presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko njoftoi fillimin e përpjekjeve për të ndërtuar një grup rajonal të trupave, thelbi i të cilit përbëhet nga ushtarakë bjellorusë.

Njoftimi vjen mes frikës se Moska mund të nisë një ofensivë të re nga veriu mbi kufirin 1,084 km të Ukrainës me Bjellorusinë. /albeu.com


Shtuar 31.01.2023 10:51