Rrjetat e merimangave pushtojnë Australinë pas përmbytjeve të fundit (FOTO LAJM)

Rrjeta masive merimangash që shtrihen nëpër pemë dhe bar kanë pushtuar disa qytete në Australi pas përmbytjeve të ndodhura kohët e fundit.

Banorët në rajonin Gippsland të Victoria-s thonë se rrejtat e merimangave u shfaqën pas disa ditësh shiu të madh. Merimangat në disa zona janë më të gjata se një kilometër.

Ekspertët thonë se ato krijohen nga një taktikë mbijetese e njohur si “balona”, ku merimangat hedhin mëndafshin për t’u ngjitur lart mbi tokë./albeu.com


Shtuar 17.06.2021 10:43