Rikthehen fluturimet në Mynih, trafiku hekurudhor ende i çrregullt

Jugu i Gjermanisë ka nisur të ringjallet pas borës së parë të madhe në këtë sezon.

Aeroporti i Mynihut i ka rikthyer fluturimet mëngjesin e së dielës, dhe operatori i trenave Deutsche Bahn, i ka rikthyer linjat drejt qyteteve kyçe.

Aeroporti i Mynihut është kthyer në funksion në orën 06:00 pas një mbylljeje të shtunën, për shkak të borës së madhe.

Megjithatë, gjatë këtyre ditëve pritet të ketë kufizime në udhëtime, kanë thënë disa kompani që operojnë prej aty.

Pasagjerëve u është kërkuar që të kontrollojnë nëse do të realizohen fluturimet e tyre, para se të nisen drejt aeroportit.

Për udhëtimet me trena, banorëve të jugut u është bërë thirrje që të bëjnë vetëm udhëtimet e domosdoshme.

Autoritetet kanë angazhuar helikopterë për të kryer vëzhgime ajrore për të parë gjendjen e binarëve.

Pavarësisht situatës, autoritetet kanë raportuar për aksidente të vogla.

Bora dhe temperaturat e ulëta, pritet të mbizotërojnë në atë zonë edhe në ditët në vazhdim.


Shtuar 3.12.2023 22:23