Reshjet e borës “paralizojnë” Gjermaninë, probleme me fluturimet në Bavari

Problemet e shkaktuara nga reshjet e dendura të borës në Bavari të shtunën mbeten ende prezente.

Që nga mëngjesi i së dielës, fluturimet në aeroportin e Mynihut filluan përsëri të funksionojnë, megjithatë “priten ndërprerje në trafikun ajror”, shkroi aeroporti në faqen e tij të internetit.

“Fluturimet filluan përsëri nga ora 6 e mëngjesit me kohën lokale. Ne rekomandojmë që udhëtarët që fluturojnë sot të kontaktojnë linjën e tyre ajrore shumë përpara statusit të fluturimit përpara se të shkojnë në aeroport,” thuhet në deklaratë.

Trafiku ajror u ndërpre të shtunën për shkak të reshjeve të mëdha të borës që paralizoi transportin në Gjermaninë jugore, veçanërisht në rajonin bavarez dhe kryeqytetin e saj.

Stacioni kryesor hekurudhor i qytetit ishte i mbyllur gjatë gjithë ditës dhe trafiku në linjën kryesore u ndërpre plotësisht, si dhe rrugët e transportit publik. Në të gjithë rajonin, banorët që donin të udhëtonin u përballën me anulime ose vonesa të trenave.

Trafiku hekurudhor pritet të rikthehet vonë sot pasi reshjet e borës janë ndalur në Mynih, tha Deutsche Bahn.

Megjithatë, ne mendojmë se do të ketë “ndërprerje ekstreme të paktën deri të hënën” për shkak të “dëmtimit të madh të shkaktuar nga moti i keq” në të gjithë rajonin, me disa linja, veçanërisht ato për dhe nga Austria dhe Zvicra, që nuk pritet të funksionojnë sot.

Vihet re se shërbimi i autobusëve ka rifilluar linjat e tij mëngjesin e sotëm dhe pritet të pasojnë disa linja tramvaji dhe metro, siç njoftoi kompania e transportit publik të Mynihut (MVG).


Shtuar 3.12.2023 13:53