Pushtimi i Ukrainës nga Rusia, Putini njofton mobilizimin e pjesshëm të qytetarëve

Rusia ka filluar një mobilizim të pjesshëm të qytetarëve të saj, me përshkallëzimin e luftës në Ukrainë.

Lajmin e bëri të ditur presidenti Vladimir Putin gjatë një fjalimi para njerëzve të mërkurën në mëngjes.

“Për të mbrojtur atdheun tonë, sovranitetin dhe integritetin e tij territorial, për të garantuar sigurinë e popullit dhe popullit tonë në territoret e çliruara, e konsideroj të nevojshme të mbështes propozimin e Ministrisë së Mbrojtjes dhe Shtabit të Përgjithshëm për të kryer mobilizim të pjesshëm të Federatës Ruse”, tha ai.

Përgatitjet për mobilizimin e pjesshëm do të fillojnë sot, të mërkurën, njoftoi Putin ndërsa shtoi se dekreti është nënshkruar.

“E përsëris, po flasim vetëm për mobilizim të pjesshëm, pra do t’i nënshtrohen rekrutimit vetëm ata qytetarë që janë në rezervë dhe mbi të gjitha ata që kanë shërbyer në forcat e armatosura, kanë specialitete të caktuara ushtarake dhe përvojë përkatëse”.

“Pasi regjimi i Kievit refuzoi sot publikisht një zgjidhje paqësore të problemit të Donbasit dhe, për më tepër, shpalli pretendimin e tij për armë bërthamore, u bë absolutisht e qartë se një ofensivë e re e radhës në shkallë të gjerë në Donbas, siç kishte ndodhur tashmë dy herë më parë, ishte e pashmangshme”.

Ende nuk dihet se çfarë ka dashur të thotë lideri rus kur ka përmendur armët bërthamore dhe i ka lidhur me Kievin.