Polonia bllokon qindra emigrantë në kufirin me Bjellorusinë

Polonia thotë se ka zmbrapsur përpjekjet e emigrantëve për të hyrë në vend në kufirin e saj lindor me Bjellorusinë, duke paralajmëruar se mijëra të tjerë ishin rrugës.

Pamjet treguan qindra njerëz pranë një gardhi kufitar me tela me gjemba, të cilat disa u përpoqën ta kalonin me forcë.

Qeveria polake thirri një takim krize të hënën dhe vendosi 12,000 trupa  ushtarake në rajon.

Polonia ka akuzuar Bjellorusinë për shtyrjen e emigrantëve drejt kufirit, duke e përshkruar atë si aktivitet armiqësor.

Polonia, Lituania dhe Letonia thonë se ka pasur një rritje të numrit të njerëzve që përpiqen të hyjnë ilegalisht në vendet e tyre nga Bjellorusia në muajt e fundit. Shumë prej tyre kanë ardhur nga Lindja e Mesme dhe Azia.

Bashkimi Evropian ka akuzuar presidentin autoritar të Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko për lehtësimin e fluksit në shenjë hakmarrjeje ndaj sanksioneve.

Kushtet për emigrantët në kufi janë armiqësore deri në vdekje, dhe frika është rritur për sigurinë e tyre në dimrin me temperatura nën zero të rajonit.

Ndërsa ata janë dëbuar nga Polonia dhe Bjellorusia refuzon t’i lejojë të kthehen, njerëzit po e gjejnë veten të bllokuar dhe ngrijnë në pyjet e Polonisë. Disa kanë vdekur nga hipotermia./albeu.com


Shtuar 9.11.2021 07:36