Policia greke zbulon plantacionin me drogë dhe një arsenal armësh, prangosen shqiptari dhe 2 grekët (FOTO LAJM)

Dy shtetas grekë dhe një shqiptar kanë rënë në prangat e policisë greke.

Kjo pas zbulimit të një plantacioni me kanabis dhe armatimeve të tjera të rënda në Krapsit të Greqisë.

Mediat greke raportojnë se pas hekurave përfunduan një 52-vjeçar dhe një 29-vjeçar grek dhe një shqiptar 50-vjeçar, ndaj të cilëve është ngritur akuza për kultivimin droge dhe shkeljet e legjislacionit për armët.

Në kuadër të hetimeve për rastin, në zonën e plantacionit u gjetën dhe u konfiskuan gjithsej 47 fidanë kanabisi, mjete ujitëse dhe mjete bujqësore, ndërsa 5 pushkë luftarake tip kallashnikov, 6 pushkë luftarake të llojeve të ndryshme, 6 pushkë gjahu, 1 revole u gjetën në shtëpinë dhe kafenenë në pronësi të 52-vjeçarit.

Po ashtu policia sekuestroi 2 granata, 7 detonatorë dhe një fitil me djegie të ngadaltë, 3 bajoneta, 2 thika, 2961 gëzhoja të kalibrave të ndryshëm, 10 karikatorë dhe një shumë prej 1710 eurosh. Aktualisht policia greke vijon hetimet.