Policia e Nikraraguas bastis zyrat e gazetës kryesore në vend “Le Prensa”

Policia në Nikaragua ka bastisur zyrat e gazetës kryesore të vendit, La Prensa, e cila ka qenë shumë kritike ndaj qeverisë së Presidentit Daniel Ortega, raporton albeu.com.

Fotografitë në faqen e internetit të La Prensa tregojnë policinë që hyn në ndërtesë dhe që merr me vete materialet.

Gazetarët thanë se aksesi në internet dhe energjia elektrike u ndërprenë gjatë bastisjes.

Policia tha se po hetonte akuzat për mashtrim doganor dhe pastrim parash nga menaxherët e gazetës.

La Prensa është në pronësi të familjes së Christiana Chamorro, një politikane e profilit të lartë e cila u arrestua dy muaj më parë pasi njoftoi se do të garonte kundër Presidentit Ortega në zgjedhjet e nëntorit. Shpresuesit e tjerë presidencialë janë arrestuar gjithashtu.

La Prensa i është referuar në mënyrë të përsëritur Ortega si një “diktator”.

Të enjten, gazeta tha se duhej të pezullonte edicionin e saj të shtypur sepse autoritetet kishin refuzuar të lëshonin importet e gazetës.

Mediat pro-qeveritare publikuan imazhe të magazinave të gazetës, të cilat ata thanë se tregonin se nuk kishte arsye për të ndaluar versionin e shtypur.

Kanali 4 postoi në mediat sociale: “Në depot e gazetës La Prensa ka shumë shkrimi në dispozicion në mënyrë që kompania të vazhdojë të shtypë gazetën e saj”.

Stafi i La Prensa këmbënguli se nuk kishte letër të mjaftueshme në ndërtesë për të printuar qoftë edhe një botim./albeu.com


Shtuar 14.08.2021 19:49