Ky është fruti që redukton stresin

Sipas hulumtimeve të fundit nga nutricionistët, qershitë janë të pasura me serotonin (hormoni kundër depresionit), kështu që ato ndihmojnë shumë për të luftuar stresin, informon albeu.com.

Qershitë janë të pasura me melatonin, kimikatin që ndihmon në rregullimin e cikleve të gjumit dhe zvogëlon ndjeshëm nervozizmin që ndjeni dhe nuk mund të flini.

Ato gjithashtu reduktojnë stresin oksidativ, janë të mira për zorrën sepse janë të pasura me fibra dhe në përgjithësi ju japin një sistem imunitar të fortë./albeu.com


Shtuar 14.08.2021 19:59

Tags: , ,