Po protestonin për shpërthimin që ndodhi në Liban vitin e shkuar, qëllohen për vdekje 6 persona dhe plagosen 30 të tjerë në Bejrut

Të shtënat me armë vranë gjashtë persona dhe plagosën 30 të tjerë në një tubim në Bejrut të organizuar nga lëvizjet shiite Hezbollah dhe Amal të enjten për të kërkuar shkarkimin e hetuesit kryesor në shpërthimin e portit të vitit të kaluar.

Sipas mediave të huaja, Ministri i Brendshëm, Bassam Maëlaëi tha në një konferencë për shtyp se numri i të vdekurve ishte rritur në gjashtë. Ai tha se disa nga viktimat u qëlluan në kokë.

Vdekjet përfshijnë një grua 24-vjeçare e cila u godit në kokë nga një plumb qorr ndërsa ishte brenda në shtëpinë e saj, tha për AFP një mjek në spitalin Sahel në periferitë jugore të Bejrutit. Kryqi i Kuq Libanez tha se numri i të plagosurve ishte të paktën 30.

Kryeministri I vendit, Najib Mikati bëri thirrje për rivendosjen e qetësisë dhe paralajmëroi kundër përpjekjeve për të tërhequr Libanin në dhunë./albeu.com