Parashikimi i motit për datën 7 gusht 2022

Edhe për këtë fundjavë vendi ynë do të jetë nën ndikimin e masave ajrore të nxehta, por njëkohësisht edhe të lagështa.

Ditën e shtunë, moti parashikohet kryesisht i kthjellët, por nuk do të mungojnë edhe alternimet e vranësira kalimtare.

Në orët e nxehta të ditës më relievet malore në lindje se dhe ato kondrinore-molare në jug vranësirat do të jetë hera-herës deri të dendura.

Vlen të theksohet se për shkak të lagështirës së lartë në ajër dhe prezencës së vranësirave (zagushi) temperaturat e larta të mesditës, do të ndihen disa gradë më shumë për trupin e njeriut se sa ato të matura nën hijë në kafazin meteorologjik./albeu.com