Paralajmërimi i OBSH: Koronavirusi do të vrasë 100 mijë njerëz deri në fund të Lojërave Olimpike

Lojërat Olimpike Verore “Tokio 2020” që janë vonuar një vit për shkak të pandemisë së COVID-19, filluan sot.

Ndërsa lojërat përfaqësojnë një kthim në normalitet, drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka thënë që të mos harrojmë e ralitetin.

“Në kohën që flaka Olimpike do të shuhet në 8 gusht, më shumë se 100,000 njerëz të tjerë do të zhduken” tha Tedros.

“Pandemia është një provë dhe bota po dështon, tha ai duke shtuar se kush mendon se Covidi mbaroi, po jeton në një ëndrra.

Komentet e shefit të OBSH vijnë ndërsa rastet vazhdojnë të rriten globalisht, përfshirë në Japonin, ku Tokio të mërkurën raportoi rritjen më të lartë ditore të infeksioneve të reja që nga mesi i Janarit.

Pavarësisht nga lufta e vendit për të frenuar rastet, organizatorët e Tokio 2020 kanë vendosur të vazhdojnë me zhvillimin e Lojërave.

Por me vetëm dy ditë deri në ceremoninë zyrtare të hapjes së Olimpiadës të premten, është ende e paqartë nëse masat e shëndetit publik në vend do të jenë të mjaftueshme për të parandaluar që Lojërat të bëhen një ngjarje globale e përhapjes.

Rreth 11,000 atletë nga 200 vende do të arrijnë për Lojërat Olimpike dhe numri i rasteve në Japoni të lidhura me Lojërat tani është 79, sipas organizatorëve.

Pesë prej tyre janë banorë të Fshatit Olimpik, tre prej të cilëve janë atletë. Konkurrentët, përfshirë gjimnastin amerikan Kara Eaker, basketbollistin Katie Lou Samuelson dhe anëtarin e yllit të tenisit Coco Gauff u testuan pozitivë për Covid para se të mbërrinin në Tokio, duke prerë në mes ëndrrat e tyre Olimpike.

Sondazhet e opinioneve në Japoni tregojnë se shumica e njerëzve janë kundër mbajtjes së një ngjarje të madhe sportive gjatë një krize të shëndetit publik. Tokio zgjati gjendjen e tij të jashtëzakonshme të koronavirusit deri më 22 gusht, me Komitetin Olimpik Ndërkombëtar (IOC) që ndaloi tifozët të marrin pjesë në garë./albeu.com

 


Shtuar 21.07.2021 16:18