Numri i telefonit të princeshës së Dubait në listën e hakerave Pegasus

Numrat e telefonit të përdorur nga dy princeshat e Dubait thuhet se janë gjetur si pjesë e një hetimi në spiunet e hakerimit të njohur si Pegasus.

Princesha Latifa është vajza e sundimtarit të Dubait, dhe Princesha Haya Bint al-Hussain.

Në mes të shkurtit, BBC transmetoi një video sekrete nga Princesha Latifa në të cilën ajo tha se po mbahej si peng dhe kishte frikë për jetën e saj.

Ndërkohë Princesha Haya iku nga Dubai në 2019 duke thënë gjithashtu se ndihej në rrezik për jetën e saj. Nga ana tjetër, Emiratet e Bashkuara Arabe kanë mohuar të dy pretendimet e grave.

Numrat e tyre janë në listën e rreth 50,000 numra telefoni të njerëzve që besohet se janë me interes për klientët e firmës me bazë në Izrael NSO Group.

Lista u zbulua në mediat kryesore, informon albeu.com.

Zbulimi i numrave të telefonit të princeshave në listë, dhe disa të njohurve të tjerë, ka ngritur pikëpyetje nëse ata mund të kishin qenë shënjestra e mundshme e një klienti qeveritar të grupit./albeu.com


Shtuar 21.07.2021 22:20