Nga vrasja e Klodian Rashës te video e Ziada Çobos me pistoletë, momentet më të vështira të Ardi Veliut

Zyrtarisht Ardi Veliu ka dhënë dorëheqjen si Drejtor i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit disa javë para përfundimit të ultimatumit të kryeministrit Edi Rama i cili dha 100 ditë kohë për të rivënë rregull. I emëruar në këtë detyrë më 5 Shkurt 2018, Veliu u propozua nga ish ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

Gjatë këtyre 3 viteve në krye të policisë ai është përballur me shumë akuza. Një ngjarje që shkaktoi debat të madh në publik ishte nxjerrja e videos me armë të Zaida Çobos nënës së 15 vjeçarit që u rrah nga policia pse theu karantinën.

Ish Drejtori i Përgjithshëm i Policisë sulmoi në një seancë parlamentare online nënën e djalit të dhunuar nga oficerët duke sugjeruar se fëmija i dhunuar vjen nga një familje me moral të keq dhe e përdori këtë argument për të justifikuar dhunën. Sulmi verbal i Veliut u konsiderua si kërcënim nga Zaida Çobo, ndërsa aktivistë të shoqërisë civile dhe qytetarë të ndryshëm e cilësuan si skandaloze sjelljen e kryepolicit në parlament.

Në përgjigje të akuzave, ku kërkuan shkarkimin e tij, Veliu tha se nuk shprehu siç duhet atë që kishte qëllim të thoshte, megjithatë sipas tij, puna që ai bën flet më shumë se fjalët që thotë. Ndërsa kërkoi ndjesë për veprimin Veliu theksoi se kjo deklaratë e tij nuk duhet të përdoret me qëllim përbaltjen e punës së gjithë uniformave blu, siç demokratët bënë në deklaratën e fundit.

Po çfarë ndodhi që kjo ngjarje u rikthye në qendër të vëmendjes?

Në Komisionin e Sigurisë Kombëtare, deputetja Elena Xhina  e pyeti për dhunën e policit ndaj 15-vjeçarit, Veliu nxori një video ku pranon shkeljen e efektivit, por deklaron se kujdesi duhet në familje, pasi nëna e të miturit promovon në facebook armët e zjarrit. “Kjo është mamaja e djalit me pistoletë në dorë” tha Veliu teksa tregon videon. Nëna e djalit Çobo përgënjeshtroi Veliun duke deklaruar se pamjet e saj me pistoletë në dorë janë publikuar në rrjetin e saj social Facebook gjatë xhirimeve të filmit “Dashuria s’mjafton” ku ajo ka pasur një rol.

Dorëheqja e Ardi Velit është kërkuar edhe pas vrasjes së Klodian Rashës nga efektivi i policisë Nevaldo Hajdaraj dhe pas vrasjes së efektivit Saimir Hoxha në Lezhë nga 21 vjeçari Aldi Rama. Veliu është akuzuar për gjendjen e policisë së shtetit dhe mungesën e organizmit në tërësi. Ka qenë PD ajo që e ka paditur në SPAK Veliun, pasi sipas saj ka urdhëruar dhunën kundër protestuesve, përgjatë 5 protestave të organizuara pas vrasjes së Klodjan Rashës nga efektivi i policisë. Në padinë e dorëzuar në SPAK, Partia Demokratike kërkon pezullimin e tij deri në përfundim të hetimeve, ndërsa pretendonte se Ardi Veliu ka kryer 5 vepra penale:

“Shpërdorim i detyrës; Kryerja e veprimeve arbitrare; Pengimi në të drejtën për t’u shprehur, grumbulluar dhe manifestuar; Dëmtime të tjera me dashje; Mosmarrja e masave për të ndërprerë gjendjen e paligjshme”, thuhej nëpadinë e PD-ja.

Sipas PD protestat ishin paqësore, por është vënë re përdorimi i tepruar i dhunës policore dhe përdorimi në sasi shumë të madhe i gazit lotsjellës. Më herët edhe LSI ka vendosur të padisë në Prokurori për shpifje dhe dezinformim eksponentë të mazhorancës, të cilët e akuzuan se ka nxitur pjesëmarrjen e të rinjve në protestë./abcnews.al