Nga nesër, Nju Jorku heq detyrimin për të mbajtur maskë në ambiente të mbyllura

Shteti i Nju Jorkut do të heqë nga nesër masën e përdorimit të detyrueshëm të maskave në ambiente të mbyllura, kryesisht në dyqane, restorante dhe biznese, ka njoftuar guvernatorja demokrate Kathy Haëkul

Heqja e kësaj mase vjen pasi rastet e reja të Covid-19 të regjistruara çdo ditë në SHBA kanë qenë në rënie të vazhdueshme ditët e fundit.

Megjithatë, maska do të mbetet e detyrueshme në shkolla.

Më herët gjatë ditës, guvernatori i Massachusetts, Charlie Baker njoftoi se maska ​​nuk do të përdoret më në shkolla nga 28 shkurti.

Çdo distrikt shkollor do të ketë mundësinë të ndërmarrë veprime në nivel lokal, nëse e sheh të përshtatshme./albeu.com


Shtuar 9.02.2022 18:58