Ndihmoi Jeffrey Epstein të abuzonte me vajza, 60-vjeçarja shpallet fajtore dhe do të kalojë jetën në burg

Ghislaine Maxwell është shpallur fajtore për rekrutim dhe trafikim të vajzave të reja për t’u abuzuar seksualisht nga financeri i ndjerë amerikan Jeffrey Epstein.

60-vjeçarja u shpall fajtore për pesë nga gjashtë akuzat me të cilat përballej, përfshirë akuzën më të rëndë, atë të trafikimit seksual të një të mituri.

Vendimi u mor pas 5 ditësh të plota diskutimi nga një juri prej 12 personash në Nju Jork.

Kjo do të thotë që socialistja britanike mund të kalojë pjesën tjetër të jetës së saj pas hekurave.

Vendimi pasoi një gjyq njëmujor që përmbante dëshmi nga katër gra që përshkruanin se ishin abuzuar nga Epstein midis 1994 dhe 2004.

Maxwell nuk tregoi asnjë shenjë të dukshme emocioni ndërsa vendimi u lexua të mërkurën, vetëm duke derdhur mbi vete një gotë ujë nga e cila piu dy herë.

Menjëherë pas vendimit, ekipi i saj ligjor tha se ata tashmë po punonin për një apel. “Ne besojmë fuqishëm në pafajësinë e Ghislaine,” u tha gazetarëve avokati i saj, Bobbi Sternheim.

Prokurori i SHBA Damian Williams përshëndeti vendimin dhe përgëzoi “trimërinë” e viktimave që dolën përpara./albeu.com