Masakra në Teksas, Trump: SHBA të financojë shkolla të sigurta, më pas të ndihmojë Ukrainën

Shtetet e Bashkuara duhet të kenë prioritet financimin për sigurinë e shkollave sesa ndihmën për Ukrainën, ka thënë ish-presidenti Donald Trump disa ditë pasi u vranë 19 nxënës të fillores në Teksas.

“Nëse SHBA mund të dërgojë miliarda në Ukrainë, ne duhet të jemi në gjendje të bëjmë gjithçka që duhet për t’i mbajtur fëmijët tanë të sigurt në shtëpi”, tha ai në një konferencë pro armëve.

Takimi i Shoqatës Kombëtare të Pushkave (NRA), grupi më i madh i armëve amerikane, po zhvillohet në Hjuston dhe vjen tre ditë pas një sulmi masiv nga një adoleshent në Uvalde.

“Ne shpenzuam triliona në Irak dhe Afganistan dhe nuk morëm asgjë për këtë”, vazhdoi Trump në fjalimin e së premtes, duke marrë duartrokitje të forta.

“Përpara se të ndërtojmë kombin në pjesën tjetër të botës, ne duhet të ndërtojmë shkolla të sigurta për fëmijët tanë në kombin tonë”.

Kujtojmë se në fillim të këtij muaji, Kongresi Amerikan votoi me shumicë dërrmuese për dërgimin e gati 40 miliardë dollarëve ndihmë ushtarake për Ukrainën. Në total, ligjvënësit amerikanë kanë dërguar rreth 54 miliardë dollarë në Ukrainë që nga pushtimi i Rusisë në shkurt.

Trump hodhi poshtë thirrjet për kontrolle të forta të armëve, duke thënë se amerikanëve të denjë duhet t’u lejohen armët e zjarrit të mbrohen kundër së keqes.

Në vend të kësaj, ai propozoi një “riparim nga lart-poshtë” të sigurisë së shkollës, me pika të vetme hyrjeje të fortifikuara duke përfshirë detektorë metali dhe të paktën një oficer policie të armatosur në çdo kampus. Ai akuzoi demokratët për pengimin e masave të tilla sigurie.

Ish-presidenti republikan filloi fjalimin e tij duke lexuar emrat e viktimave të të shtënave në Uvalde.

Konferenca vjetore e NRA, e cila mburret me pesë milionë anëtarë, po zhvillohet 280 milje (450 km) nga Uvalde, skena e të shtënave më të rënda në shkollë në SHBA në një dekadë.

Përpara ngjarjes, disa folës konservatorë dhe interpretues muzikorë njoftuan se po tërhiqeshin, duke përfshirë Guvernatorin e Teksasit Greg Abbott, Senatorin John Cornyn dhe prodhuesin e pushkës së përdorur në sulmin Uvalde./albeu.com