Makinat e reja Mazda do të ndalojnë nëse shoferi ka probleme shëndetësore

Makinat tashmë dinë të parkojnë vetë, të paralajmërojnë shoferët e përgjumur, të kthehen në korsitë e duhura dhe të propozojnë rrugët e hartës për në destinacione. Makinat që Mazda ka në punë për vitin e ardhshëm në Japoni e dinë se kur shoferët pësojnë goditje në tru ose atak në zemër .Deri në vitin 2025, makinat do të dinë edhe kur shoferët do të kenë një problem të papritur shëndetësor dhe do t’i paralajmërojnë ata, sipas prodhuesit japonez të automjeteve.

Ajo që përfshihet janë të dhënat nga kamerat brenda makinës, pa përdorur sensorë lazer ose teknologji të tjera më penguese. Dhe do të ofrohet në modele të përballueshme, jo vetëm në automjete luksoze. Teknologjia premton për një nga shoqëritë më të avancuara të plakjes në botë. Mazda u tha gazetarëve së fundmi se ka punuar me ekspertë mjekësorë, duke përfshirë Spitalin Universitar Tsukuba, duke hulumtuar të dhënat e imazheve të mbledhura për të kuptuar se si duket një shofer i shëndetshëm, në krahasim me një shofer të paaftë, i cili papritur u rrëzua përpara mbi timon.

Pasi të njohë një problem, Co-Pilot Concept, i cili ende nuk ka një emër zyrtar, do ta ndalojë atë makinë në një vend të sigurt, si p.sh. në bordurën e rrugës, sa më shpejt të jetë e mundur. Sipas Mazda-s, makina do të jetë duke bouar, me pulsues dhe dritat e rrezikut që do të ndezin, megjithëse sinjalet e sakta paralajmëruese janë ende të pavendosura. Një thirrje urgjente në ambulancë dhe polici do të transmetohet gjithashtu.

Prodhuesit e tjerë të mëdhenj të automjeteve, duke përfshirë Volkswagen të Gjermanisë dhe rivalin japonez Toyota Motor Corp., po punojnë në teknologji të ngjashme. Mazda planifikon ta ofrojë teknologjinë në Evropë pas Japonisë. Mazda dëshiron të presë dhe të shohë përpara se ta ofrojë atë në SHBA, sepse beson se mbeten pyetje në lidhje me pranimin e tyre social, megjithëse sisteme të ngjashme që ndalojnë automjetet po ofrohen tashmë nga rivalët.

Sa i përket shqetësimeve të privatësisë, të dhënat personale nuk largohen nga makina, sipas Mazda. Takahiro Tochioka, inxhinieri përgjegjës, tha se Mazda po punon në mënyra për të parashikuar një problem shëndetësor që mund të vijë edhe nëse shoferi mund të mos jetë i vetëdijshëm për të. Ajo që makina do të kërkojë janë mënyrat se si njerëzit përqendrojnë vizionin e tyre, lëkundjet e kokës, devijime të lehta në zakonet e drejtimit dhe ndryshime të tjera delikate, tha ai.

“Dhe do të paralajmërojë shoferët edhe përpara se të shfaqen simptomat aktuale,” u tha ai gazetarëve me krenari.

“Por mirëkuptimi dhe bashkëpunimi nga drejtuesit rreth asaj makine është vendimtar që kjo teknologji të funksionojë.”

Mazda shpreson që publiku japonez të shohë një shofer në vështirësi dhe t’i ndihmojë ata, pasi supozimi i vullnetit të mirë publik të përhapur është karakteristikë e Japonisë.

Teknologjia do t’i fuqizojë njerëzit që të vazhdojnë të ngasin makinën gjatë gjithë jetës së tyre dhe do të ndihmojë që familjet dhe miqtë të mos shqetësohen, tha Tochioka. Ofrimi i Co-Pilot do të lejojë gjithashtu që Mazda të marrë reagime nga përdoruesit e jetës reale, tha ai./h.ll/albeu.com


Shtuar 23.11.2021 16:06