Mac Allister: Nuk mund ta besoj se u bëra kampion bote, kjo është ëndrra e çdo futbollisti

Pasi arriti fitoren magjike në finalen e madhe të Botërorit të Katarit, kundër Francës pas goditjes së penalltive Alexis Mac Allister ndau përshtypjet e tij për fitoren e Argjentinës në Kupën e Botës 2022 .

Në fjalën e tij, Mac Allister u shpresh se ende i dukej e pabesueshme fitorja e Kupës së Botës, edhe pse në moshën 23-vjeçare.

“Ditën e finales kam fjetur dy orë gjatë pasdites, kështu që nuk u shqetësova para ndeshjes.

Më pëlqeu shumë të kaloja kohë me familjen dhe miqtë e mi (pas kthimit në Argjentinë). Nuk mund të dilja jashtë sepse njerëzit ishin si të çmendur, po i binin ziles së shtëpisë sime në orën 8 të mëngjesit, nuk mund të pushoja shumë.

Por nuk mund ta besoj se u bëra kampion bote në moshën 23-vjeçare. Është një ndjenjë e mahnitshme. Kjo është ëndrra e çdo futbollisti. Nuk mbaj mend shumë, por momenti më i rëndësishëm është kur e ngrita gotën mbi kokë.

Një apo dy vjet më parë nuk e mendoja se do të futesha në kombëtare. Edhe një muaj para Kampionatit Botëror, nuk e dija nëse do të shkoja në turne apo jo. Por sot më pëlqen ky moment. Është thjesht fantastike për mua dhe familjen time.

Ende nuk kam pasur kohë ta shikoj finalen nga fillimi në fund, por do ta shikoj së shpejti.

Unë jam një djalë i turpshëm. Nuk më pëlqen të jem në qendër të vëmendjes. Por unë jam vërtet i lumtur. Nuk do ta harroj kurrë këtë moment”,- tha mesfushori i Brighton dhe Argjentinës. /i.m /abcnews.al


Shtuar 3.01.2023 17:06