Lufta në Ukrainë, Stoltenberg: Jini të përgatitur për lajme të këqija

Edhe Perëndimi duhet të përgatitet për lajme të këqija nga Ukraina, paralajmëroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Luftërat zhvillohen në faza ,” tha Stoltenberg në një intervistë të shtunën me transmetuesin gjerman ARD, duke shtuar se “ne duhet të mbështesim Ukrainën në kohë të mira dhe të këqija .”

Ai madje tha, pa u bërë më konkret, se “ duhet të përgatitemi edhe për lajme të këqija ”.

Me luftën tashmë 21 muajshe, aleatët perëndimorë të Ukrainës po debatojnë për municionet dhe ndihmën financiare për Ukrainën, raporton Politico.

Në të njëjtën kohë, Moska po forcon trupat e saj duke ruajtur linjat e prodhimit të materialit luftarak. Veç kësaj, vetëm të premten Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një dekret për rritjen e numrit të trupave me rreth 170,000, në një total prej 1.3 milionë.

Në çdo rast, që nga pranvera, linjat e frontit kanë lëvizur pak, pavarësisht kundërsulmit të Kievit gjatë verës. Megjithatë, ukrainasit kanë kryer sulme me raketa lundrimi kundër flotës ruse në Detin e Zi dhe kanë shkaktuar dëme thellë në territorin rus.

Stoltenberg komentoi se ” këto janë fitore të mëdha, edhe pse ata nuk kanë arritur të lëvizin vijën e parë “.

Ai madje u bëri thirrje anëtarëve  të NATO-s të rrisin prodhimin e municioneve, duke shprehur zhgënjimin e tij me industrinë e fragmentuar të mbrojtjes të Evropës.

“Ne nuk jemi në gjendje të punojmë së bashku aq ngushtë sa duhet,” tha ai dhe u kërkoi qeverive të shikojnë përtej interesave të tyre kombëtare dhe të shohin pamjen e madhe.

Ai gjithashtu theksoi se një fitore e Putinit nuk do të ishte vetëm një tragjedi për Ukrainën, por do të përbënte gjithashtu një rrezik për pjesën tjetër të aleatëve.

“Sa më shumë të mbështesim Ukrainën, aq më shpejt do të përfundojë lufta”, ishte mesazhi i tij.


Shtuar 3.12.2023 22:55