Lavrov zbulon kushtin e Rusisë për të ndaluar luftën në Ukrainë

Konflikti i armatosur në Ukrainë do të vazhdojë derisa Perëndimi të braktisë planet e tij për të dominuar dhe për të arritur një disfatë strategjike në Rusi, tha ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në një intervistë të botuar sot në gazetën indoneziane Kompas.

Qëllimi i “Perëndimit kolektiv të udhëhequr nga SHBA” është të forcojë hegjemoninë e tij globale, tha Lavrov, i cili foli për gazetën përpara pjesëmarrjes së tij në Samitin e Azisë Lindore dhe samitin e Shoqatës së Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN) në Xhakartë brenda javës, ku do të marrë pjesë edhe homologu i tij amerikan Anthony Blinken.

“Pse konfliktit të armatosur në Ukrainë nuk po i vjen fundi; Përgjigja është shumë e thjeshtë; do të vazhdojë derisa Perëndimi të braktisë planet e tij për të ruajtur sovranitetin e tij dhe të kapërcejë dëshirën e tij obsesive për të arritur një disfatë strategjike në Rusi duke përdorur kukullat e saj në Ukrainë”, tha kreu i diplomacisë ruse.

“Për momentin, nuk ka asnjë indikacion se kjo do të ndodhë”, shtoi ai.

Lavrov qortoi gjithashtu Kievin për injorimin e një plani paqeje të propozuar nga Indonezia dhe në vend të kësaj për promovimin e “paketës së tij të ultimatumeve”.

Plani i paraqitur nga Xhakarta përmbante disa propozime, duke përfshirë ndër të tjera krijimin e një zone të çmilitarizuar. Qeveria ukrainase e hodhi poshtë këtë, duke iu përmbajtur kërkesës së saj të kahershme që Rusia të tërheqë trupat e saj nga i gjithë territori ukrainas./albeu.com


Shtuar 12.07.2023 08:21