Laboratori i kokainës në Frakull/ SPAK kërkoi 93 vite burg për 10 të akuzuarit, çfarë vendosi gjykata

Prokuroria Kundër Kurrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka kërkuar 93 vjet burg për 10 të pandehurit që ranë në pranga për laboratorin e drogës në Frakull të Fierit, në posedim të familjes Çervanaku.

Për Viktor Cervanakun, ish-kryetarin e komunës se Frakullës, SPAK kërkon dënimin me 16 vjet burg.

Për vëllain e tij, Zenel Çervanaku, prokuroria kërkon 15 vjet, por që të dy do të përfitojnë nga gjykimi i shkurtuar.

Djali i tij, Delinson Cervanaku së bashku me Klajdi Kodrën e Nikolin Gjolenën, ky i fundit i dyshuar si koka e grupit kriminal, duhet të vuajnë dënimin më të rëndë sipas prokurorisë, e cila kërkon 18 vjet heqje lirie.

Ndërkohë, pjesë e organizatës kriminale sipas organir hetimor ishte edhe e fejuara e Delinson Çervanakut, Enxhi Ferhati, e cila sipas SPAK meriton të dënohet me 8 vjet.

Të gjithë ata akuzohen për trafik narkotikësh, grup kriminal dhe armëmbajtje pa leje. Sipas SPAK, këta persona janë përgjegjës për trafikimkn e 485 kg kokainë te fshehur në pleh kimik, të ardhur nga Kolumbia.

Laboratori i drogës në Fier u zbulua në nëntor të vitit të kaluar pas një operacioni të përbashkët mes DEA-s amerikane, autoriteteve shqiptare e atyre malazeze.

Laboratori i kokainës ishte vendosur në banesën e ish-kryetari i komunës, Viktor Çervanakut, ku u sekuestruan 485.5 kg kokainë në 400 thasë me pleh kimik.