Ky është fruti që ndihmon në zbardhimin e dhëmbëve

Vizitat tek dentisti duhet të bëhen rregullisht dhe janë të nevojshme për një buzëqeshje më të ndritshme dhe të bukur.

Por përveç kësaj, ka mënyra të tjera dhe madje edhe natyrale për të pasur një buzëqeshje të bardhë. Ushqimi është një faktor i rëndësishëm. Ekziston një frut që përmban ato përbërës që janë një mburojë kundër kariesit dhe luftojnë pllakat.

Ky frut është portokalli!

Lëvoret e portokallit dhe frutave të tjera agrume konsiderohen acide. Sidoqoftë, lëvozhgat e agrumeve përmbajnë variacione të vitaminës C, e cila mund të zëvendësojë një zbardhues të dhëmbëve të fortë, duke u dhënë dhëmbëve një shkëlqim, ashtu si serumi i vitaminës C shkëlqen lëkurën. Lani tërësisht lëkurat e portokallit dhe më pas fërkoni pjesën e brendshme, të bardhë, në dhëmbë. Kjo do t’ju ndihmojë të luftoni pllakat./albeu.com


Shtuar 3.07.2021 15:59