Kritikoi luftën në Ukrainë, gazetari rus dënohet me 8 vjet burg për përhapjen e “lajmeve të rreme”

Gazetari i njohur rus Alexander Nevzorov u dënua në mungesë me tetë vjet burg nga një gjykatë në Moskë pasi e shpalli atë fajtor për përhapjen e ‘lajmeve të rreme’ për ushtrinë ruse, raportoi media shtetërore.

Hetuesit hapën një çështje kundër Nevzorov vitin e kaluar për postimet në mediat sociale në të cilat ai akuzonte forcat e armatosura të Rusisë për bombardimin e qëllimshëm të një materniteti në qytetin ukrainas të Mariupolit, një pohim që Moska tha se ishte i rremë.

Gruaja e Nevzorov shkroi në Instagram në mars se ajo dhe burri i saj ishin në Izrael.

Rusia ka goditur ata që kritikojnë atë që ajo e quan “operacioni ushtarak special” në Ukrainë, duke futur legjislacionin që vendos dënime me burg deri në 15 vjet për përhapjen e informacionit të konsideruar të rremë nga qeveria ruse. /albeu.com


Shtuar 1.02.2023 09:57