Konfirmohet rast i 4 i llojit Delta, Filipçe: Të infektuarit nuk kanë qenë të vaksinuar (VIDEO)

Në Veles është konfirmuar edhe rasti i aktërt me llojin Delta të virusit korona, ndërsa siç bëri të ditur miunistri i shëndetësisë Venko Filipçe priten rezultate edhe për katër pacient të tjerë. Të gjith personat e prekur dhe të dyshuar për llojin delta janë të pa vaksinuar.

“Tek ne deritani kishte të konmfirmuar tre raste gjatë ditës së djeshme është konfirmuar edhe një rast, një pacient që trajtohet në spitalin e Velesit, por ka gjendje të lehtë klinike. Presim rezultate edhe për katër pacintë, ata po trajtohen në Shkup, vëetëm një nga katër pacientët është në gjendje më të rëndë klinike dhe është vendosur në respirator të tjerët janë në gjendje stabile.”, tha Venko Filipçe, Ministër i Shëndetësisë.

Filipçe tha se Komisioni për sëmundje infektive të hënën ka diskutuar rreth gjendjes me pandeminë dhe rrezikun nga lloji Delta dhe deri në fund të javës apo në fillim të javës që vjen do të vendesot rreth masave aventuale përfshi mundësinë për test PCR për të pa-vaksinuarit të cilët vijn nga vendet ku është I pranishëm virusi DELTA.

“Deri në fund të javës apo më së voni deri javën e ardhëshme do të marrim qëndrim. Në rajon Greqia kërkon teste PCR apo vërtetime për vaksinim dhe është vendi I vetëm në rajon që kërkon test, por njëkohësisht është evndi I vetëm ku ka rritje të infektimeve. Patjetër të jemi të kujdeshsëm kur imiratojmë masat që të shërbejnë me të vërtetë dhe të mbrojnë atje ku duhet.”, tha Filipçe.

Filipçe njëherit bëri të ditur se Vaksinimi i qytetarëve në teren do të filloj javen e ardhëshme me qëllim që sa më shpejtë të rritet numri I personave të imunizuar. Filipçe një[herit theksoi se është shumë herët të thuhet se si do të nis viti i ri shkollor.


Shtuar 6.07.2021 19:52